Zaprojektowanie pięknego i funkcjonalnego ogrodu to nie lada wyzwanie. Chciałbyś, aby był wyjątkowy i wyglądał dobrze o każdej porze roku. Towarzyszyłby Ci w trakcie porannej kawy, a także wieczornych spotkań z przyjaciółmi. Marzy Ci się piękna przestrzeń, która będzie cieszyć Twoje oko za każdym razem, gdy wyjrzysz przez okno. Stworzenie takiego miejsca to trudna sprawa. Składa się na to wiele czynników, które mogą okazać się ciężkie do opracowania. Dlatego też, zanim zabierzesz się do roboty, przeczytaj kilka wskazówek na ten temat i rozszerz swoją wiedzę o projektowaniu.

Jak przygotować się odpowiednio do przedsięwzięcia jakim jest budowa domu – załatwmy potrzebne formalności i rozpocznijmy jego budowę

Etapy, etapy i jeszcze raz etapy!

Pracę ogrodowe należy planować w poszczególnych punktach, tak ażeby nie zachwiać kolejności. To bardzo istotne, aby wziąć pod uwagę wszystkie możliwe przedsięwzięcia. Nie chciałbyś przekopywać nowo położonego trawnika, bo zapomniałeś o elektryce, prawda? Rozplanuj wszystko krok po kroku, a wtedy Twoja praca zyska na czasie i nie będziesz musiał wprowadzać licznych poprawek, które mogą zaburzyć estetykę Twojej zieleni.

Krok 1

Plan zagospodarowania przestrzeni — pierwsza i najważniejsza kwestia w realizacji projektu. Postaraj się o dobry szkic Twojego terenu wraz ze wszystkimi zabudowaniami. Musi być on na tyle dokładny, aby odzwierciedlał wszystkie długości i szerokości obiektów. Pomyśl jakie punkty w obrębie terenu chciałbyś wyeksponować i po kolei nanoś je na rysunek. Początki zwykle są trudne i pewnie kilka razy zmienisz swój szkic, zanim uzyskasz perfekcyjny układ. Prawda jest taka, że idealny plan nie powstaje w 3 minuty. Pamiętaj, aby uwzględnić wszystkie krawężniki i ścieżki znajdujące się na posesji. To pomoże Ci w znacznej mierze osiągnąć efekt bezkolizyjny.

Krok 2

Oprócz szerokości i długości Twojego projektu pamiętaj, aby uwzględnić również wysokość naszych obiektów. To bardzo ważne podczas planowania żywopłotów, sadzenia drzew czy umieszczania kamieni w obrębie budynku.

Krok 3

Uwzględnienie ścieżek i chodników — to bardzo ważna sprawa. Dojście do pięknych okazów w Twoim ogrodzie powinno być spójne i efektowne. Jeżeli zależy Ci, aby Twoi goście zauważyli najpiękniejsze okazy w Twojej utopii, stwórz drogę, która te okazy wyeksponuje. Taki plan zachęci do spacerów po ogrodzie i zapoznania się z całą jego okazałością. Duże płyty ułatwią podstawy tarasów, natomiast kamienie pięknie uwydatnią kręte i wąskie przejścia pomiędzy krzewami.

Krok 4

Weź pod uwagę wzrost roślin! Sadząc różne drzewa i krzewy, dowiedz się jak wysokie mogą urosnąć. Przesadzanie dużych obiektów nie jest już takie proste. Pamiętaj, że niektóre gatunki tworzą mocno ukorzeniony system, który mógłby uszkodzić fundamenty obiektów znajdujących się w zasięgu. Jeśli zależy Ci na właściwym nasłonecznieniu wnętrza Twojego domu, to unikaj rozsadzania roślin przy oknach, które w przyszłości mogą znacznie zacienić jego wnętrze.

Krok 5

Jak wiadomo, trawniki są dość wymagające w utrzymaniu. Koszenie zajmuje sporo czasu, a nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Dobrą alternatywą jest bylina okrywowa. Jest to zyskująca na popularności grupa roślin stosowana na większych przestrzeniach parkowych, jak i osiedlowych. Tworzą trwałe i gęste kompozycje, a przy tym są ekologiczne i tanie w utrzymaniu. Można dobrać je do miejsc słabo nasłonecznionych, dzięki czemu nasz ogród nie będzie mieć pustych przestrzeni.

Plan ogrodu, a budowa domu.

Wielu specjalistów zaleca aranżowanie ogrodu wraz z aktywną budową domu. Jest, to dużo łatwiejszy sposób w komponowaniu przestrzeni. Można wówczas dobrać odpowiednią roślinność pod stawiany taras, czy zaplanować rzeźbę terenu naszego patio. Wiadomo natomiast, że część z nas woli rozłożyć sobie koszty i planowanie na etapy. Dlatego w tej kwestii rozsadzanie zieleni warto zostawić na odpowiedni moment.

Gleba — ważna dla roślin.

Zadbaj o to, aby w Twoim otoczeniu pojawiła się ziemia przyjazna danym roślinom. Wtedy możesz ukształtować rzeźbę terenu, jaka odpowiada Twoim aranżacjom. Pamiętaj wówczas o tym, żeby w tym etapie położyć wszelkie niezbędne instalacje elektryczne, tak aby nie zakłócać już momentu zalesiania ogrodu.

Instalacje elektryczne.

W tym przypadku przyda się kolejny projekt samego okablowania. Zastanów się nad rozmieszczeniem świateł na Twojej działce, tak aby nie kolidowały z projektem zieleni. Pomyśl również, gdzie zastosujesz kinkiety zewnętrzne, a także czy planujesz oświetlenie oczka wodnego. Instalację możesz wykonać na własną rękę w przypadku gdy będzie ona niskonapięciowa, w innym wypadku poproś o pomoc specjalistę.

System nawadniający.

Podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznej musisz posiłkować się rozmieszczeniem roślinności. Nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie, jednak jest ono wygodne i w wielu przypadkach lepsze niż nawadnianie ręczne.

Roślinność w Twoim ogrodzie.

Przed zamówieniem roślin do swojego raju zapoznaj się z poszczególnymi cechami, jakimi dysponują. Ważne jest, abyś dobrał odpowiednie sadzonki, które będą współgrać z terenem, na którym osiądą. Jeżeli nie masz czasu na częstą pielęgnację postaw na krzewy mało wymagające, a resztę terenu wypełnij gęstym trawnikiem. Dobrą alternatywą są również rośliny zadarniające, które ograniczą rozwój chwastów na Twojej działce.

Zakładanie ogrodu z firmą.

Na rynku jest wielu zawodowych ogrodników, którzy w łatwy i przyjemny sposób pomogą stworzyć projekt Twojego ogrodu. Dobiorą odpowiednie materiały i posadzą wybraną przez Ciebie roślinność. Specjaliści mają niezbędną wiedzę oraz odpowiedni do tego sprzęt. Dzięki nim zaoszczędzisz na czasie, uzyskasz fachowe doradztwo i pomoc w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Jeżeli skorzystasz z usług firmy ogrodniczej, dostaniesz również gwarancję na wykonaną pracę.

Planowanie ogrodu krok po kroku to spore wyzwanie dla początkujących. Trzymaj się tych kilku kroków, aby praca, którą wykonasz była przyjemna i efektowna. Jeżeli jednak nie czujesz się komfortowo w planowaniu zewnętrznych przestrzeni skorzystaj z pomocy wykwalifikowanych fachowców. Twój ogród niezależnie od wykonania stanie się Twoim prywatnym rajem i miejscem do spędzania wolnego czasu.