Poznajmy takie oto materiały przeznaczone do wykonywania dylatacji:

1). Masy trwale elastyczne – to uszczelniacze silikonowe lub polimerowe, pakowane w kartusze z plastiku. Nanosi się je przy użyciu ręcznej lub elektrycznej wyciskarki.

2). Taśmy dylatacyjne – to głównie taśmy wykonane z pianki polietylenowej lub poliuretanowej, często samoprzylepne, ale dostępne są też taśmy z wełny mineralnej lub korka. Stosuje się je najczęściej do wykonywania dylatacji obwodowych, dylatacji jastrychów na podłożach ogrzewanych, dylatacji w progach pomieszczeń lub dylatacji pośrednich w posadzkach drewnianych labo drewnopochodnych.

3). Sznury – szczeliny dylatacyjne mające kompensować naprężenia konstrukcji oprócz uszczelniacza wymagają zastosowania sznura dylatacyjnego. Sznur umieszcza się w szczelinie, pozostawiając miejsce na uszczelniacz. Kiedy wypełniamy wąskie szczeliny lub rysy, wystarczy wówczas sama masa. Sznur dylatacyjny może być polietylenowy (zamkniętokomórkowy) albo poliuretanowy (otwartokomórkowy). Dobiera się go do szerokości szczeliny.

Sznur polietylenowy, który jest nierozprężny, powinien być 2 mm szerzy niż szczelina. Sznury poliuretanowe są rozprężne i po umieszczeniu na miejscu ściśle wypełniają szczelinę na całej szerokości. Powinny mieć mniejszą szerokość niż szczelina. Są impregnowane, więc mimo otwartych komórek nie chłoną wody. Sznur polietylenowy nie może być dziurawiony nożem, ponieważ straci szczelność. Poza tym wydostające się z niego pęcherzyki powietrza mogłoby uszkodzić świeżo wykonaną spoinę uszczelniacza.

A jak chcesz wiedzieć jeszcze więcej na temat różnych metod budowlanych, koniecznie zerknij na materiały pod adresem zainwestujwgminie.pl.

4). Profile dylatacyjne – jest ich obecnie ogromny wybór, z czego jednak większość przeznaczona jest do dużych, często przemysłowych obiektów. Są jednak profile w sam raz do dylatowania podłóg w domach jednorodzinnych. Służą do wykonywania dylatacji pośrednich. Mogą też zastępować silikonowe spoiny dylatacyjne w okładzinach z płytek. Jedne są na tyle wysokie, że mogą być używane do dylatacji jastrychów, a inne są na tyle niskie i wąskie, ze mieszczą się między płytkami tworzącymi nawierzchnię. Interesującą propozycją są profile zbudowane z dwóch listew połączonych elastyczną, często harmonijką uszczelką wykonaną z gumy. Listwy przykręca się na brzegach szczeliny, a uszczelka tworzy elastyczne wypełnienie.