Odpowiednio zmodyfikowane panele słoneczne, które działają w nocy, generują wystarczającą moc do naładowania telefonu lub uruchomienia światła LED, omijając potrzebę przechowywania energii w akumulatorach . Krótko mówiąc, energia słoneczna jest generowana, gdy słońce emituje energię w kierunku stosunkowo chłodnego panelu słonecznego. Dzieje się tak ponieważ panel słoneczny jest chłodniejszy niż powietrze w nocy, a różnica temperatur może być wykorzystana do produkcji energii elektrycznej.

Panel składa się z tak zwanych ogniw słonecznych, wykonanych z warstw materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu. Kiedy światło pada na ten materiał generuje przepływ prądu. Aby wykorzystać różnicę temperatur naukowcy zmodyfikowali gotowe ogniwo słoneczne, dodając generator termoelektryczny, urządzenie wytwarzające prądy z różnic temperatur. Dodatek do panelu słonecznego pobiera wodę z powietrza bez zużywania energii elektrycznej.

Po skierowaniu na bezchmurne nocne niebo zmodyfikowane ogniwo słoneczne generowało moc wyjściową 50 miliwatów na metr kwadratowy. Jest to zaledwie 0,04% mocy wyjściowej zwykłego ogniwa słonecznego pracującego w ciągu dnia, ale 50 miliwatów na metr kwadratowy umożliwiłoby działanie urządzeń o niskim poborze mocy, takich jak ładowarka do telefonu lub dioda LED o małej mocy. Dzięki temu można pominąć baterie, a przynajmniej ograniczyć ich liczbę. Akumulatory są drogie. Ich produkcja wymaga również dużo energii, a ich niewłaściwa utylizacja zanieczyszcza wodę i powietrze.

A jeżeli szukasz informacji na temat budowy domu na terenie gminy,w której mieszkasz, nie zapomnij zahaczyć o stronę Zainwestuj W Gminie.

Chociaż nocne ogniwa słoneczne mogą być przydatne na małą skalę z pominięciem sieci do niektórych zadań o niskim poborze mocy, jest mało prawdopodobne, aby zastąpiły istniejącą infrastrukturę energetyczną.