Symbol nadchodzącej wiosny – śnieżyczka przebiśnieg. Niewątpliwie jeden najbardziej uroczych kwiatów naszej flory. Darzony sentymentem, ze względu na wczesny okres kwitnienia. Białe kwiaty z zielonymi plamkami często wyrastają, gdy śnieg wciąż zalega na ziemi. Jednak mimo mrozów radzi sobie doskonale.

O uprawie przebiśniegów

Uprawa przebiśniegów jest stosunkowo prosta i wymaga jedynie stworzenia dla niej dogodnego stanowiska. Doskonale poradzi sobie zarówno pośród egzemplarzy tego samego gatunku, jak i innych roślin. Warto sadzić je między paprociami lub w towarzystwie cebulicy, która zakwita tuż po przebiśniegach. Dobrze rosną również na skalniakach i w donicach, jeżeli mają tylko odpowiednią ilość gleby.

Jak sadzić przebiśniegi?

Najczęściej w sklepach dostępne są cebule gotowe do wysadzenia do gruntu. Rośliny lubią rosnąć w większych skupiskach, dlatego koło siebie posadź kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt cebul w odpowiednich odstępach na głębokość około dziesięciu centymetrów. Sadzić możesz zarówno jesienią, jak i wczesną wiosną, jednak wtedy najprawdopodobniej rośliny nie zdążą zakwitnąć. Cebule mogą pozostać w glebie, ponieważ bardzo dobrze znoszą mrozy. Rozmnażanie śnieżyczki przebiśniegu z nasion nie jest trudne, jednak taka roślina zakwitnie dopiero po dwóch, czasem trzech latach. Można też poczekać, aż zacznie rozrastać się sama, tworząc kolejne cebule i stopniowo się zagęszczając. Warto wiedzieć, że w rozsianiu nasion pomagają mrówki, które chętnie roznoszą je po okolicy. Stanowisko dla tej rośliny powinno być cieniste lub półcieniste – takie, które gwarantuje dużą ilość światła na przedwiośniu. Jedynymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które warto wykonywać jest usunięcie wyschniętych liści po przekwitnięciu rośliny.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony https://www.naturim.pl/.