Dom jest miejscem użytkowym przystosowanym do celów mieszkalnych. Wymawiając słowo dom nasuwa się na myśl wiele skojarzeń, jak jaskinia, szałas, ziemianka, jurta, igloo, zamek, pałac, kamienica czynszowa, blok mieszkalny, dom jednorodzinny. I właśnie dziś bardzo często ten dom jednorodzinny, wolnostojący jest u wielu osób powodem oszczędzania pieniędzy, zaciągania kredytów i potem realizacji marzeń. A jeżeli dom, to również ogród będący miejscem przeznaczonym do uprawy roślin i do odpoczynku rodziny na łonie natury. I choć wielu z nas zna też inne ogrody a niektórzy nawet osobiście je podziwiali, jak na przykład ogród chiński, ogród angielski, ogród zen, albo ogród botaniczny lub palmiarnię, czy ogród skalny, to jednak najbardziej tęsknimy za tym zwyczajnym ogrodem okalającym dom na wsi.

Zakup domu nie zawsze planowany

Najczęściej bywa tak, że do zakupu domu na wsi przygotowujemy się przez długie lata gromadząc kapitał, bo taka inwestycja jest jedną z najdroższych, jakie przychodzi nam robić w życiu. I wtedy długo wybieramy nieruchomość z pośród ofert, wnikliwie oglądamy dom i wszystko sprawdzam wewnątrz budynku, potem negocjujemy cenę i gdy nam wszystko odpowiada kupujemy dom na wsi. Jednak wiele też osób decyduje się na zakup wiejskiego domu pod wpływem chwili. Najczęściej po zachęcie ze strony znajomych, czy po odwiedzinach rodziny na wsi. Ludzie ci nie mają zazwyczaj zebranego kapitału i posilają się wyłącznie kredytem, który potem trzeba przecież spłacać. Lecz są i tacy szczęśliwcy, którym okazja sama wpada do rąk. Niby marzyli o domku na wsi ale na razie odłożyli decyzję zakupu na bliżej nieokreślony czas i tu raptem nadarza się okazja. Bo ktoś wyjeżdżą na stałe, albo chce kupić coś większego i zależy mu na szybkiej transakcji, bo ma już coś innego na oku. I wtedy trzeba decydować się szybko, aby nikt nie sprzątnął domku z ogrodem z przed nosa.

Czy warto korzystać z okazji i kupić dom na wsi?

Bardzo często o wszystkim decyduje przypadek i rzeczywiście można czasem niezbyt drogo i tak mimo chodem, czyli niezamierzenie i niespodziewanie nabyć całkiem dobrą nieruchomość. Lecz na pewno w takim przypadku trzeba mieć szczęście, co nie zdarza się zbyt często i nie zdarza się każdemu ale bywają tacy szczęśliwcy. Bardzo często przy takich transakcjach bywa tak, że pośpiech jest złym doradcą i co nagle to po diable, jak mówi polskie przysłowie. Szybkie transakcje zazwyczaj są ryzykowne. I dobrze, że zazwyczaj potencjalni kupujący wietrzą podstęp i przed zakupem dokładnie wszystko sprawdzają. Bo nie sztuka kupić kota w worku, albo inaczej mówiąc jajko niespodziankę i to jeszcze niemiłą niespodziankę.

Stary dom, nowe niespodzianki

Stary dom może być oczywiście w całkiem dobrym stanie, lecz zawsze trzeba liczyć się z tym, że jeżeli stary, to na pewno będzie wymagał jakiegoś remontu. Lecz bywa, że remont jest niewielki i całość zakupu jest bardzo opłacalna. Jednak dużo częściej zdarza się tak, że lepiej, bo taniej i łatwiej byłoby postawić nowy dom niż remontować i poprawiać stary, bo tyle jest w nim do zrobienia.

Przed zakupem starej nieruchomości dobrze jest zaprosić fachowca, który oceni stan domu i fachowym okiem określi stopień zniszczenia i w przybliżeniu poda koszty remontu. A koszty te mogą być niewielkie, lecz mogą również być ogromne a zwłaszcza wtedy, gdy do wymiany jest nie tylko podłoga i system grzewczy, lecz również dach, elektryka, hydraulika, elewacja nie mówiąc o sprawach remontowych we wnętrzu domu. Koszt napraw remontowych uzależniony będzie też od wielkości pracy samodzielnej. Gdy wszelkie naprawy wykonamy osobiście, to wówczas znacznie spadnie koszt remontu.

Jednak zazwyczaj jest tak, że do takich spraw najmowani są fachowcy znający się na remontach. Mało kto z nas posiada umiejętności na tyle duże, aby podjąć się samodzielnego remontowania domu a zwłaszcza wtedy, gdy remont jest gigantyczny. Poza tym wiele osób nie dysponuje czasem i nie może pozwolić sobie na kilkumiesięczne remontowanie domu na wsi. A fachowcy wykonają to profesjonalnie i dobrze i oby terminowo. Dziś istnieje wiele firm remontujących domy i dlatego dzięki konkurencji mamy niższe ceny i lepiej wykonaną pracę, bo każda firma dba o dobre imię, bo to gwarantuje zainteresowanie klientów i większe zarobki w firmie.

Dowiedz się też więcej o domu energooszczędnym, klikając https://www.poradybudowlane.pl/dom-energooszczedny-ideal-na-dzisiejsze-czasy/.